TIP NA POUŽITÍ VČELÍHO VOSKU

1)      Vosk rozpustíme ve vodní lázni. Vzhledem k tomu, že se vosk rozpouští již při cca 80oC, není to žádný problém.

2)      Vosk naneseme na upletený předmět.  Malé předměty můžeme máčet, velké je možno natírat štětcem. Před nanášením vosku je vhodné ošetřovaný předmět položit na chvilku na radiátor a nechat ho ohřát. Vosk se potom lépe roztírá.

3)      Předmět s naneseným voskem vložíme do trouby, kterou jsme před tím ohřáli na cca 100oC. Troubu můžeme ohřát až na cca 150oC, ale potom musíme dávat velký pozor, aby pedig nezačal doutnat, popř. hořet. Do trouby můžeme předmět vložit na plech s pečícím papírem a papírovou kuchyňskou utěrkou, do které se vosk hezky vpije. Předmět také můžeme položit na dvě tyčky položené na plechu. Steklý vosk můžeme opětovně použít, ale potom musíme plech obětovat jen na používání vosku.

4)      Až steče všechen přebytečný vosk, předmět vyjmeme z trouby. Dokud je předmět horký, můžeme ho popř. ještě dotvarovat. Po vychladnutí je předmět velmi pevný. Barva voskem upraveného předmětu je světle medová. Předmět je hebký, nelepí, hezky voní po vosku. Předmět již není nutno dále upravovat.

 

     Místo trouby jsme zkusili u malých předmětů použít fén. Při použití fénu jsou značnou nevýhodou miniaturní kapičky vosku, které létají kolem. Tyto kapičky se velmi špatně odstraňují.

 

     Pro možný odhad množství použitého vosku uvádím, že na ošatku o průměru 29 cm a výšce 14 cm bylo rozpuštěno 150 g vosku. Všechen vosk byl nanesen na ošatku. Na samotné ošatce potom zůstalo cca 100 g vosku, 50 g bylo možno použít opětovně.

 

     Upozorňujeme, že výše uvedený postup nebyl testován z hlediska bezpečnosti práce a protipožárních předpisů. Používání uvedeného postupu je na vlastní nebezpečí každé osoby. Provozovatel internetového obchodu nenese žádnou odpovědnost za jakékoliv škody, které by v souvislosti s postupem dle uvedeného „Tipu na použití včelího vosku“ komukoliv vznikly.

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgJde uchovat proutí na zimu ? imgHanka img27.10.2017 14:32