Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

       

Návod na přípravu proutí

 

Připravili jsme pro vás stručný návod na přípravu vrbového proutí před samotným pletením. Návod se vztahuje na námi dodávané proutí - u proutí od jiných dodavatelů se může proces máčení výrazně lišit (máme vyzkoušeno).

 

Máčení proutí - proutí je potřeba před pletením dobře namočit, aby změklo a při pletení nepraskalo.

Loupané proutí (hnědé, bílé) - namáčíme ve vlažné vodě po dobu uvedenou v tabulce.

 

80 cm - 70 min.
100 cm - 80 min.
120 cm - 90 min.
140 cm -

100 min.

160 cm - 110 min.
180 cm - 120 min.
200 cm - 130 min.
220 cm - 140 min.

 


Neloupané proutí - namáčíme několik dnů, většinou cca 1 týden, ve studené vodě pokud možno volně ložené, ale musí být celé ponořené (nutno zatížit - plave).  Zda je proutí namočené, je potřeba průběžně zkoušet - přesná doba se nedá přesně určit.

 

Proutí lze namáčet i ve svazcích (např. více svazků různé délky, aby se nepomíchaly), pak jednotlivé svazky příliš neutahujeme, aby voda mohla mezi pruty.

 

V případě, že nemůžeme (nechceme) ihned plést, zabalíme proutí do igelitu, kde zůstane vláčné a pružné několik dnů.

 

V průběhu pletení výrobek namáčíme  (případně rosíme nebo alespoň otíráme mokrým hadrem), aby nám pruty nepraskaly. Zejména osnovní pruty namočíme  před zhotovením uzavírky - stačí na několik minut.

 

Nejčastější dotazy (komplikace):

 

Proutí i po namočení praská

Praskání může být způsobeno tím, že je proutí málo namočené nebo naopak přemočené. Zjednodušeně lze říci, že pokud se proutí láme jen u paty, je málo namočené a ještě jej necháme máčet. Pokud se proutí láme u špičky a u paty ne, je již přemočené a je potřeba jej nechat trochu oschnout. Zpravidla postačí cca 15 min.

Proutí se láme všude - když máčíme krátce, je ještě suché a proto dál máčíme. Když máčíme delší dobu, je přemočené celé - necháme oschnout (odhadnout tyto situace je pouze otázkou praxe). V neposlední řadě může jít i o špatný prut nebo o špatnou techniku pletení.

 

Co se zbylým namočeným proutím

 

Pokud nespotřebujeme všechno připravené proutí, máme dvě možnosti. Když předpokládáme, že budeme plést další výrobek do cca  3 dnů, můžeme pruty krátce namočit (protože během pletení opět oschly), zabalit do igelitu, zavázat a uložit na chladné místo, aby neplesnivěly.

Pokud další pletení momentálně neplánujeme, proutí necháme volně uschnout. Nedoporučujeme sušit ve svazcích, aby se uvnitř svazku nezačala tvořit plíseň. Nesušíme na sluníčku.

 

Kde proutí máčet

 

Nejčastěji je po ruce vana. Je vhodná u krátkého loupaného proutí (v případě vany zahradní i neloupaného s ohledem na délku máčení).

 

U delšího proutí se nám osvědčilo namáčení v trubce na odpad. Zakoupili jsme ji i s víčkem, ze kterého jsme udělali dno, v prodejně s vodoinstalačním materiálem - průměr a délka dle namáčeného proutí. Do trubky dáme proutí, napustíme vodu a pak ji postavíme někam do rohu, aby nespadla (a nepřekážela). Pokud proutí v trubce plave, lehce ho dole svážeme a přivážeme závaží (třeba kámen).

 

Další možnost je vytvořit si z trámků (nebo prken, cihel) obdélník - ohrádku - na zahradě. Do ohrádky vložíme silnější igelit a takto vzniklé jezírko napustíme vodou. (Igelitový rukáv o délce 4 m jsme pořídili v železářství za cca 120,-Kč.)